Wraz z wejściem w życie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu definicja instytucji obowiązanej została rozszerzone o nowe podmioty. Zgodnie z ustawą duże firmy z branży ubezpieczeniowej i finansowej to teraz nie jedyne podmioty, jakie obowiązuje ustawa. Sprawdź, czy na Twoją firmę zostały nałożone dodatkowe obowiązki!
Jakie firmy muszą spełnić obowiązki nałożone w ustawie?
Instytucja obowiązana to bardzo zróżnicowana i duża grupa, w skład której wchodzą przedsiębiorstwa, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, a także stowarzyszenia czy fundacje. Termin ten początkowo odnosił się jedynie do firm z branży finansowej, a także niektórych zawodów, takich jak notariusz, czy w odniesieniu do przedsiębiorcy zajmującego się pośrednictwem nieruchomości. Jednak wraz z prowadzeniem nowej ustawy dotyczącej przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, do grona osób, nazywanych tym terminem dołączyły także m.in.: podmioty zajmujące się prowadzeniem ksiąg rachunkowych czy podmioty zajmujące się wymianą i handlem walut wirtualnych.
Jakie obowiązki narzuca ustawa AML na instytucje obowiązane?
Ustawa AML wprowadza szereg nowych obowiązków. Wśród nich możemy wymienić:
- stworzenie procedury do wewnętrznego zgłaszania nieprawidłowości,
- prowadzenie i aktualizowanie oceny ryzyka
- stosowanie środków bezpieczeństwa finansowego, obejmujące m.in. weryfikację kontrahentów.
Zapoznaj się ze szczegółowym opisem obowiązków ustawy AML i sprawdź koniecznie czy Twoja firma wchodzi w skład instytucji obowiązanych, w celu uniknięcia ryzyka płacenia dużych kar za oszustwa finansowe.