Od kiedy zaczęła obowiązywać nowa ustawa, wszystkie firmy związane z branżą finansową, a także instytucje obowiązane muszą wdrożyć wyznaczone w niej procedury. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twoje przedsiębiorstwo wywiązuje się w pełni z obowiązków AML, przeczytaj ten artykuł.
Kogo dotyczą nowe obowiązki AML?
Ustawa w art. 2 ust. 1 wyszczególnia podmioty, których dotyczą nowe przepisy. Są to instytucje obowiązane, czyli banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, biura usług płatniczych, pośrednicy nieruchomości, a także w ograniczonym zakresie notariusze, adwokaci, doradcy podatkowi, radcy prawni itd. Obowiązki AML zostały na nich nałożone ze względu na to, by między innymi móc określić zasady współpracy takich instytucji z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej w kwestii przeciwdziałania praniu pieniędzy.
Jakie są obowiązki AML?
Nowe obowiązki AML, które zostały nałożone w tym roku, można podzielić na pięć grup. Pierwsza z nich to ocenianie i identyfikowanie ryzyka dotyczącego finansowania terroryzmu i prania pieniędzy. Druga wiąże się z wdrażaniem i stosowaniem nowych środków bezpieczeństwa finansowego. Trzecia to gromadzenie i przekazywanie informacji właściwym instytucjom, czwarta to współdziałanie z GIIF, a piąta - wdrażanie działań o charakterze organizacyjnym. Sprawdź, czy Twoja firma wywiązuje się ze wszystkich tych obowiązków i działa zgodnie z ustawą AML.