Jakie są nowe obowiązki AML?
W związku z wejściem w życie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu przedsiębiorcy i instytucje obowiązane muszą wywiązać się z szeregu obowiązków AML. Sprawdź, jakie są i czy Twoja firma działa zgodnie z nowymi przepisami.
2018-11-28, 08:40

Od kiedy zaczęła obowiązywać nowa ustawa, wszystkie firmy związane z branżą finansową, a także instytucje obowiązane muszą wdrożyć wyznaczone w niej procedury. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twoje przedsiębiorstwo wywiązuje się w pełni z obowiązków AML, przeczytaj ten artykuł.

Kogo dotyczą nowe obowiązki AML?

Ustawa w art. 2 ust. 1 wyszczególnia podmioty, których dotyczą nowe przepisy. Są to instytucje obowiązane, czyli banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, biura usług płatniczych, pośrednicy nieruchomości, a także w ograniczonym zakresie notariusze, adwokaci, doradcy podatkowi, radcy prawni itd. Obowiązki AML zostały na nich nałożone ze względu na to, by między innymi móc określić zasady współpracy takich instytucji z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej w kwestii przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Kogo dotyczą nowe obowiązki AML?

Jakie są obowiązki AML?

Nowe obowiązki AML, które zostały nałożone w tym roku, można podzielić na pięć grup. Pierwsza z nich to ocenianie i identyfikowanie ryzyka dotyczącego finansowania terroryzmu i prania pieniędzy. Druga wiąże się z wdrażaniem i stosowaniem nowych środków bezpieczeństwa finansowego. Trzecia to gromadzenie i przekazywanie informacji właściwym instytucjom, czwarta to współdziałanie z GIIF, a piąta - wdrażanie działań o charakterze organizacyjnym. Sprawdź, czy Twoja firma wywiązuje się ze wszystkich tych obowiązków i działa zgodnie z ustawą AML.

Pięć podstawowych grup obowiązków AML

KONTAKT / AUTOR
iAML
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.