Nowe zasady związane z ustawą o AML wymagają, by została wdrożona właściwa procedura przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Proces ten obejmuje głównie działania z zakresu gromadzenia, przetwarzania i przekazywania danych podmiotom informacji. Jak poprawnie przejść przez te wszystkie kroki? Skorzystaj z pomocy profesjonalistów.
Na czym polega procedura przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy?
Aby poprawnie wdrożyć procedurę przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy, najpierw trzeba zająć się bezpiecznym zidentyfikowaniem i zweryfikowaniem danych osobowych konkretnych podmiotów, czyli najczęściej klientów instytucji obowiązanych. To działanie jest konieczne ze względu na dokonanie oceny ryzyka związanego z finansowaniem terroryzmu. Na jej podstawie można zastosować konkretne środki bezpieczeństwa.
Kto musi wdrożyć procedurę przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy?
Nowej ustawie muszą podporządkować się wszystkie instytucje obowiązane w Polsce. Są to między innymi banki, firmy pożyczkowe, biura rachunkowe, towarzystwa funduszy inwestycyjnych itp. Warto zaznaczyć, że procedurę przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy powinny wdrożyć także przedsiębiorcy, których działalność opiera się na tworzeniu spółek. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twoja firma została objęta nowymi przepisami, skontaktuj się z profesjonalistami i nie narażaj się na wysokie kary!