Na początek warto uporządkować określenia - zastosowany w tekście termin "Ustawa o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy" to skrót pełnej nazwy aktu prawnego, jakim jest Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Poszukując treści dokumentu, należy kierować się tą właśnie nazwą.
Ustawa o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy - kogo dotyczy?
Lista tzw. instytucji obowiązanych jest dość długa. Streszczając ją do minimum, tematem zainteresować się powinny przedsiębiorstwa oraz firmy, które zajmują się m.in.: finansami, podatkami, rachunkowością, pieniądzem elektronicznym i prawnicy. AML powinni wprowadzić również np. pośrednicy handlu nieruchomościami i handlarze kamieniami szlachetnymi. To jednak nie koniec listy - zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, na której dokładniej opisaliśmy kogo dotyczy ustawa o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy.
Jakie zadania stawia ustawa?
Podstawowym obowiązkiem jest analiza transakcji oraz raportowanie do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej tych zagrożonych. W tym celu przeprowadzone muszą być odpowiednie szkolenia, należy stworzyć odpowiedni rejestr i procedurę AML. Braki mogą skutkować karami administracyjnymi, grzywną lub nawet więzieniem.