Zagadnienie dotyczące AML w Polsce określa Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Powstała długa lista branż - firm, organizacji, stowarzyszeń, a także fundacji, których dotyczy procedura anti-money laundering. Warto zapoznać się dokładnie z jej brzmieniem, gdyż obowiązek ten jest związany nie tylko z branżą finansową.
AML Polska - poznaj swoje obowiązki
W ogólnym ujęciu należy zdobyć wiedzę w tym zakresie i wdrożyć odpowiednie działania w swojej firmie lub instytucji. W związku z tym należy przejść odpowiednie szkolenia, uruchomić procedury wewnętrzne, a także zadbać o prawidłowo działający rejestr transakcji. Oczywiście cały proces będzie się różnił w zależności od rozmiaru przedsiębiorstwa. W przypadku małych i średnich firm oferujemy weryfikację wewnętrznych procedur, przygotowanie i wdrożenie kompletnego narzędzia, a także szkolenie działu compliance. Istnieje także możliwość powierzenia zarządzania tymi procesami ekspertom z naszej firmy. Pełną ofertę można sprawdzić na naszej stronie internetowej dotyczącej AML Polska.
Kary są surowe
W zakresie AML, Polska uruchomiła organ analizujący i kontrolujący te działania. Jest nim Generalny Inspektor Informacji Finansowej. Jego zadaniem jest zbieranie i analiza informacji dotyczących transakcji zagrożonych. Niedopełnienie obowiązków wynikających z ustawy, może skończyć się szeregiem kar administracyjnych oraz sankcji karnych - nawet pozbawienia wolności.