Czy wiesz, że puste faktury to przestępstwo, które może grozić nawet karą pozbawienia wolności? Sprawdź, czym one dokładnie są i jak ich unikać!
Co to są puste faktury?
Puste faktury to tak naprawdę fikcyjne faktury, które nie odzwierciedlają zaistniałej sytuacji odnoszącej się do czynności gospodarczych. Są to więc wszystkie faktury, które są nierzetelne i które wyglądały inaczej w rzeczywistości niż na papierze. Możemy wyróżnić więc 3 typy takich faktur:
- Faktura wystawiona na transakcje, która nigdy nie zaistniała.
- Faktura, której transakcja faktycznie miała miejsce, ale realizowana była poprzez inny podmiot.
- Faktura dokumentująca realną transakcję, jednak z zatajonym podmiotem wystawiającym fakturę.
Co zrobić, jeśli wystawienie pustej faktury było przypadkowe?
Tworzenie i realizacja pustych faktur jest legalnie zakazana i ma poważne skutki podatkowe i karne. Odpowiedzialność za nią spoczywa po obu stronach faktury, niezależnie od intencji podmiotów. Z tego powodu warto wiedzieć, co zrobić w momencie, kiedy faktura zostanie sporządzona błędnie lub podejrzanie. Puste faktury mogą być bowiem wynikiem niedopatrzenia, zmiany usługi czy zamówienia i nie koniecznie celowym oszustwem. Warto więc wiedzieć, że w przypadku kiedy dokument nie został jeszcze dostarczony, a wiemy, że jest błędny, wystarczy go anulować. Jeśli natomiast został on już doręczony, wystarczy wystawić fakturę korygująca oraz zgłosić korektę podatku VAT.